Open positions

Departmental positions

Pozice laboratorního technika

Hledáme motivovaného jedince, který se chce zapojit do našeho týmu výzkumu v oblasti muzibuněčné komunikace.  Laboratoř se nachází v Biologickém ústavu, Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity v Brně. Náš ústav hostí zahraniční vědce mnoha národností a poskytuje vysoce interaktivní prostředí s moderním vybavením.

Úkoly a povinnosti:

Provádění a dozor nad rutinními laboratorními úkoly se zaměřením na opravu poškezené DNA a jejich souvislost se vznikem nádoru, práce s autoklávem, příprava bežných roztoků a médií, objednávání spotřebního materiálu a jednání s dodavateli, údržba vybavení a realizace bezpečnostních předpisů v laboratoři. Bude školit a/nebo dohlížet na vysokoškolské studenty při jejich výzkumu.

Job requirements:

Bakalářský titul v oboru Biologie, Molekulární biologie, Biochemie nebo podobném oboru. Odpovídající zkušenosti ve výzkumu nebo kombinace zkušeností získaných ve výzkumu, školení a/nebo výuce.

Finanční ohodnocení: Bude odpovídat kvalifikaci a zkušenostem uchazeče

Datum zahájení: 1. ledna 2018

Jak se přihlásit: Svůj životopis zasílejte na pavlikova@med.muni.cz

Master and bachelor students

Bachelor/Master student

Laboratory of Recombination and DNA Repair, Faculty of Medicine, Masaryk University

We are looking for enthusiastic bachelor and master students who are seriously considering a career in biomedical research.

• Established laboratory with international atmosphere and collaborations
  • Excelent publication record
  • Our students are internationally competitive and receive prestigious national and international awards
  • Possible financial support
  • Project focused on identification and characterization of novel inhibitors of DNA repair nucleases, their mechanisms of action and therapeutic  implications

If you are:

• well-organised, motivated and passionate about pursuing a career in biomedical research
  • willing to contribute to a very competitive field with your hard work

please contact pavlikova@med.muni.cz  for more information.

See also our web page at http://www.med.muni.cz/lord/

PhD positions

There are three open positions for phd students. Application deadline: 30th November 2018. Starting date: March 2019.

1. Molecular mechanisms linking metabolic stress response to ERK pathway activity in cancer cells, Dr. Uldrijan

2. Epigenetic mechanisms linking DNA damage and cancer, Dr. Vinciguerra

3. Receptor tyrosine kinase (RTK) signaling, Dr. Pavel Krejčí

How to apply

You are running an old browser version. We recommend updating your browser to its latest version.

More info