Open positions

Departmental positions

Pozice laboratorní technik / vědecký asistent

Pozice laboratorního technika / vědeckého asistenta

Hledáme vysoce motivovaného jedince, který se chce zapojit do našeho týmu výzkumu v oblasti opravy DNA. Laboratoř se nachází v Biologickém ústavu, Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity v Brně. Naše laboratoř představuje špičkové světové pracoviště, hostí zahraniční vědce mnoha národností a poskytuje vysoce interaktivní prostředí s moderním vybavením.

Úkoly a povinnosti:

Provádění rutinnějších laboratorních úkolů se zaměřením na opravu poškozené DNA a jejich souvislost se vznikem nádoru, klonováni DNA, PCR, práce s autoklávem, příprava běžných roztoků a médií, exprese proteinů a jejich purifikace, objednávání spotřebního materiálu a jednání s dodavateli, údržba vybavení a realizace bezpečnostních předpisů v laboratoři.

Požadavky:

Magisterský titul v oboru Biologie, Molekulární biologie, Biochemie nebo podobném oboru.     Odpovídající zkušenosti ve výzkumu nebo kombinace zkušeností získaných ve výzkumu, školení a/nebo výuce.  Základní znalosti angličtiny.

Finanční ohodnocení: Bude odpovídat kvalifikaci a zkušenostem uchazeče.

Datum zahájení: 1. září 2019

Jak se přihlásit: Svůj životopis zasílejte na pavlikova@med.muni.cz.

Master and bachelor students

Bachelor/Master student

Laboratory of Recombination and DNA Repair, Faculty of Medicine, Masaryk University

We are looking for enthusiastic bachelor and master students who are seriously considering a career in biomedical research.

• Established laboratory with international atmosphere and collaborations
  • Excelent publication record
  • Our students are internationally competitive and receive prestigious national and international awards
  • Possible financial support
  • Project focused on identification and characterization of novel inhibitors of DNA repair nucleases, their mechanisms of action and therapeutic  implications

If you are:

• well-organised, motivated and passionate about pursuing a career in biomedical research
  • willing to contribute to a very competitive field with your hard work

please contact pavlikova@med.muni.cz  for more information.

See also our web page at http://www.med.muni.cz/lord/

PhD positions in Biomedical Sciences

We are currently looking for PhD candidates for our Biomedical Sciences programme. The Specializations we offer are:

1 Biochemistry and Molecular biology - study possible from September 2019

2 Cell and Tissue Morphology - study possible form September 2019

3 Molecular Medicine - study possible from February 2020

More info on the programme, laboratories and PIs

How to apply

You are running an old browser version. We recommend updating your browser to its latest version.

More info