Na Biologickém ústavu vznikla nová výzkumná skupina

Díky podpoře Národního ústavu pro výzkum rakoviny byla na Biologickém ústavu LF otevřena nová výzkumná skupina, kterou povede Dr. Lenka Bešše. Se svým týmem se bude zabývat výzkumem v oblasti protinádorové imunoterapie.

28. 6. 2023

V červnu minulého roku vznikl Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) – historicky největší projekt v oblasti výzkumu nádorových chorob v České republice. Na jeho činnost bylo z prostředků Národního plánu obnovy a programu EXCELES Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy alokováno téměř 1,5 miliardy Kč, které budou čerpány po dobu 3,5 let. NÚVR propojuje celkem 11 výzkumných institucí a 71 výzkumných týmů působících v Praze, Brně a Olomouci. Ted již tedy 72 týmů.

V rámci projektu je kromě podpory již etablovaných výzkumných týmů plánováno také zakládání týmů nových a získání špičkových odborníků ze zahraničí. V červnu tohoto roku se proto na Biologickém ústavu Lékařské fakulty MU otevírá nová juniorní výzkumná skupina pod vedením Dr. Lenky Bešše.

Dr. Bešše po úspěšném ukončení doktorského studia na Lékařské fakultě MU pokračovala ve své vědecké dráze jako post-doc a následně jako vedoucí výzkumné skupiny v kantonální nemocnici St. Gallen ve Švýcarsku. Po několikaletém působení na této instituci se Dr. Bešše rozhodla vrátit do České republiky a následně uspěla v rámci mezinárodního výběrového řízení na vedoucí nové výzkumné skupiny na Biologickém ústavu LF MU.

Nově vzniklá výzkumná skupina Dr. Bešše se bude zabývat studiem proteinové homeostázy a jejím významem v protinádorové imunoterapii. S využitím nejmodernějších molekulárněbiologických technik bude zkoumat buněčné mechanizmy, které vedou k rezistenci nádorů k imunoterapii a hledat cesty jak tuto rezistenci překonat.

Víc informací o nově založené výzkumné skupině lze nalézt na jejich internetových stránkách.