Tým profesora Šmajse publikoval v časopise New England Journal of Medicine!
Tým profesora Davida Šmajse z Biologického ústavu LF MU v mezinárodní spolupráci publikoval významnou vědeckou práci o strategii pro vymýcení nemoci yaws v časopise The New England Journal of Medicine.
15. 1. 2022
Ondřej Dostál
Prof. MUDr. David Šmajs, Ph.D., foto Ing. Natália Vadovičová
Profesor David Šmajs společně s Petrou Pospíšilová a Monicou Meddapa z Biologického ústavu LF MU se podíleli na významné vědecké práci publikované v časopise The New England Journal of Medicine, který se v oblasti lékařského výzkumu řadí mezi nejprestižnější časopisy. Článek nese název Trial of Three Rounds of Mass Azithromycin Administration for Yaws Eradication a stojí za ním výzkumníci z Papui Nové Guineji, Španělska, České republiky, Velké Británie a USA.
Tým výzkumníků vedený Dr. Oriol Mitjà z Infectious Diseases Foundation (Hospital Universitari Germans Trias i Pujol, Badalona, Španělsko) se zaměřil na postupy směřující k vymýcení choroby yaws. Yaws patří mezi infekční choroby kůže způsobené bakterií rodu Treponema. Vyskytuje se výhradně ve vlhkých tropických oblastech, kde se touto chorobou nakazí tisíce lidí ročně. Cílem výzkumu bylo stanovit účinější strategii k vymýcení choroby yaws než doporučuje WHO (World Health Organisation). Zásadním bodem výzkumu bylo i nastavení pravidel mezinárodní spolupráce a využítí vědeckých kapacit v rozvojových zemích.
V roce 2012 Dr. Mitjà společně s Dr. Camila G. Beiras a Dr. Marti Vall-Mayans připravili vědecký poklad pro doporučení WHO k vymýcení yaws podáváním jedné dávky azitromycinu všem obyvatelům v oblastech s výskytem této choroby. V roce 2018 však bylo zjištěno, že tento způsob není efektivní a nevede k žádanému výsledku. Publikace, na které se podílel tým profesora Šmajse představuje výsledky klinické studie z let 2018 a 2019, v rámci které bylo 57000 obyvatel v provincii New Ireland na Papui Nové Guineji náhodně zařazeno do dvou výzkumných ramen. V kontrolním rameni byla účastníkům studie dle doporučení WHO podána jedna dávka azitromycinu a následně byly cíleně léčeny případy s komplikovaným průběhem yaws, druhé skupině byla experimentálně podána dávka azitromycinu třikrát s odstupem šesti měsíců. Výsledkem bylo, že v experimentální skupině byl výskyt yaws čtyřikrát nižší než ve skupině léčené dle doporučení WHO. Tento výsledek tak ukázal budoucí strategii k vymýcení onemocnění yaws.